Pursaklar Çözüm Akademi Okulları olarak Çubuk Karagöl’de 20 Ekim 2019’da harika bir doğa yürüyüşü programi gerçekleştirdik.
Ankara şehir merkezine 75 kilometre uzaklıkta bulunan Karagöl, Çubuk ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Onlarca bitki çeşidinin bulunduğu Karagöl bir krater gölü olduğundan yüzey alanına oranla derinliği fazladır. Çevresi çam ve kavak yoğunluklu ağaç dolu tepelerle çevrelenmiş bu güzel mekân, dışarıdan gizemli göründüğü kadar yanına varıldığında kendine özgü atmosferi ile ziyaretçilerini kendine hayran bırakmaktadır.

Erken saatlerde yola düşerek ulaştığımız Karagöl bizleri güneşli ancak serin bir havada, selâmladı. Her mevsimi başka güzel olduğu bu harika ortamda çam ağaçları hariç hemen tüm ağaçlar yapraklarını dökmüş, kendileri üşüme pahasına köklerini besleyen toprağı sıcak tutmak için örtmüştü. Henüz dökülmemiş nadide yapraklar ise hala üzerlerinde uyku mahmurluğunu atamamış, üzerlerini kırağı kaplamış halde bizleri karşıladılar.

Kahvaltının ardından nispeten ısınan bedenlerimiz ile, ruhumuzu da ısıtmak için İstiklal Marşı’mızı coşku ile okuduk. Artık durmak olmazdı, toparlanıp yürüyüşümüze başladık. Hiç bir detayı kaçırmak istemedik, her an her yeri fotoğraflayarak anılaştırdık. Tertemiz havayı teneffüs ederken kısa süreli yağmur ve dolu yağarken Allah’ın rahmetinin üzerimizde olduğunu tefekkür vaktiyle de hissettik, zaman zaman da sus-pus olup kâinati ve Yaraticiyi tefekkür ettiğimiz 5 buçuk saatlik yürüyüş yaptık. Yürüyüş güzergâhımızdaki zirve rakımımız 1629 metre oldu. Yaklaşık 5 kilometrelik aktivitemizde, sonbaharın derin anlamlar taşıyan hüznünü, sararmış hazanlar arasında ilerlerken coşkulu marşlarımızla sevince çevirdik. Mevsimler örtülenmiş, kışa hazırlanırken; coşkulu öğrenci ve öğretmenleriz; adeta buz kesen gecelerde evleri ısıtan kuzine misâli Karagöl’ün bağrını ısıttı. Bizlerle ısınan Karagöl çehresinde koca bir tebessüm ile kucaklarımıza selam doldurdu, sizlere getirdik.
Yeni aktivitelere buluşmak dileğiyle..